První výměnný pobyt v Las Rozas (Madrid)

Na začátku března vyrazilo 5 studentů naší školy na první letošní výjezd v rámci projektu ERASMUS+.

V pátek ráno jsme se sešli plni očekávání, co nás čeká, a protože prezentace a všechny další přípravy jsme měli hotové, mohli se studenti už jen těšit na své „nové“ rodiny, se kterými si již nějakou dobu před odletem psali.

Rodiny si je také hned po příjezdu ke škole v Las Rozas rozebraly a my jsme s kolegyní napjatě čekaly, s jakými dojmy přijdou studenti ráno do autobusu 🙂 A měli jsme štěstí – byli nadšení!

V sobotu nás čekal výlet do Guadarrama Mountains. Ačkoliv v Brně bylo při našem odjezdu slunečno a v Madridu deštivo, hory nás přivítaly sněhem a krásnými výhledy!

Poté co jsme našlapali pár kilometrů nás autobus popovezl kousek dál do Segovie.

Neděli pak studenti strávili s rodinami, takže měli dost času na odpočinek a seznámení se s novým prostředím. Většina z nich také navštívila centrum Madridu.

V pondělí nás už čekala práce – prezentace zemí, což kluci zvládli na jedničku a zaslouženě za svůj výkon sklidili velký potlesk! Odpoledne pokračovalo pro část studentů přípravou prezentací, které se týkaly historického vývoje sportu, na středeční konferenci a další část studentů se v jiné místnosti věnovala přípravě na debatu.

Úterní dopoledne bylo opět pracovní, ale odpoledne nás čekala návštěva fotbalového stadionu v Las Rozas, který je znám především tím, že zde sídlí španělská fotbalová federace a je také tréninkovým centrem španělské juniorské reprezentace. Myslím, že i ti, které fotbal nezajímá, brali prohlídku reprezentačních šaten se saunou a vířivkou jako zajímavé zpestření, protože běžně se na takové místo člověk nedostane 🙂 Navíc si každá země mohla najít svou „stopu“ i ve fotbalovém muzeu, které se v budově nachází.

Hlavním programem středy byla konference. Dva naši studenti měli za úkol v rámci historického vývoje sportu odprezentovat přínos Thomase Arnolda a tři studenti pak zastupovali Českou republiku v debatě ohledně dopingu ve sportu. I když byl sál plný nejenom žáků španělské školy a některých rodičů, ale také významných osobností Las Rozas, výkon, který zástupci všech zemí podali, byl opravdu výborný!A přestože většina studentů projevila během příprav obavy, myslím, že si to pak na podiu i užili 🙂

Čtvrtek jsme celý strávili v centru Madridu. Začali jsme návštěvou Prado muzea, prohlídkou města a na závěr naší prohlídky jsme navštívili královský palác. Poslední večer si pak každý mohl užít dle svých představ.

Než jsme se nadáli, byl zase pátek a nás čekala cesta domů. Věřím však tomu, že jsme se všichni vraceli bohatší nejenom o zážitky, ale i nová přátelství a zkušenosti!