Druhý výměnný pobyt v Molde (Norsko)

V polovině května vyrazilo pět skvělých studentů naší školy na druhý letošní výjezd v rámci projektu ERASMUS+. Plni očekávání jsme v časných ranních hodinách vyrazili směr MOLDE. Po dlouhém cestování dosedlo letadlo v malebném městě, které je lemované fjordy a horami. Právě tam vedly naše první kroky hned poté, co jsme se na letišti rozloučily se studenty, na něž již čekaly rodiny.

V úterý byly po prohlídce školy a přípravných pracech na prezentacích pro studenty připraveny sportovní aktivity. Na místním fotbalovém hřišti museli podstoupit rozcvičku, plnili různé úkoly ve skupinách a vše bylo zakončeno fotbalovým zápasem. Radost z pohybu nepřekazil ani slabý deštík. Po chutné svačince, kterou připravili studenti školy v rámci předmětu Vaření, jsme byli seznámeni s informacemi o místním fotbalovém klubu, o sportovním vzdělávání v místních školách a o svátku, který připadal na další den.

Studenti také obdrželi drobné dárky. Fotbal je v Norsku velmi populární sport, proto jsme večer vyrazili na zápas, který domácí bohužel prohráli. Navštívili jsme tedy alespoň stadion, který je chloubou města. Po zápase studenti odjeli se svými rodinami a my jsme si pochutnali na místní specialitě Klippfisk.

Na středu 17. května připadl Den rodiny. Před zahájením oslav byli učitelé pozváni na vynikající snídani v norském stylu. Snad všichni obyvatelé Molde se v tento slavnostní a slunný den oblékli do krojů a vyrazili do průvodu, který procházel centrem města. Dopolední průvod patřil místním školám. Každá škola byla doprovázena vlastní kapelou, transparenty a hlasitým jásáním. V odpoledních hodinách se konal další průvod, tentokrát patřil zájmovým skupinám a projektům, proto jsme se ho účastnili i my jako plnohodnotní členové pod označením Projekt ERASMUS+. Oslavy tohoto svátku vysílala televize pro celé Norsko.

Čtvrteční dopoledne patřilo přípravám a úpravám prezentací, poté se nacvičovala debata. Vše se odehrávalo kde jinde než v tělocvičně. Odpoledne jsme si užili výšlap na vyhlídku Varden, odkud jsme měli celé Molde jako na dlani. Náladu nám kazilo pouze nepříznivé počasí. Ve večerních hodinách si studenti užili bohatého programu v hostitelských rodinách.

V pátek nastal den D – prezentace. Dva studenti pohovořili o důležitosti sportu a fyzických aktivit mladých lidí a další tři posléze debatovali o genderové rovnosti ve sportu. Ačkoliv byli zpočátku všichni nervózní, zvládli svůj úkol na jedničku. Tuto oficiální část programu zhlédli a ocenili bouřlivým potleskem studenti a učitelé školy, zúčastnili se také členové hostitelských rodin. V odpoledních hodinách si studenti užili bohatý program, který pro ně připravily „nové“ rodiny. Někteří byli opět fandit na fotbalovém zápase, jiní si zpříjemnili krásný den plavbou na trajektu a svěží procházkou.

Sobota patřila společnému výletu. Autobusem a trajektem jsme byli dopraveni na místo, odkud jsme se vydali na vyhlídku Rampestreken. Výšlap s převýšením 500 metrů byl opravdu svěží, ale výhled stál rozhodně za to! Počasí nám přálo, proto všichni měli neopakovatelný zážitek. Na populární Trolí stezku jsme se bohužel nedostali, jelikož byla ještě uzavřena.

V neděli už jsme takové štěstí s počasím neměli. Rybaření se členy hostitelských rodin na místě zvaném Atlenterhavsveien, což je Atlantská cesta, která je od roku 2009 chráněna jako součást kulturního dědictví Norska, doprovázel déšť. Někteří však byli při svém lovu úspěšní, což snad náladu vylepšilo. Poté jsme se ukryli pod střechu přírodního pobřežního tábořiště a pojedli grilované dobroty. Po svačině už se studenti rozjeli se svými rodinami užívat poslední společný večer.

Pondělí patřilo pouze loučení. Vznikla zde řada nových přátelství, někteří Norové mají v plánu navštívit Českou republiku a své nové přátele.